Hakkımızda

Uluslararası Çocuk Merkezi 1949 yılında Fransa’da Fransız Hükümeti ve UNICEF’in girişimleriyle, gelişmekte olan ülkelerdeki çocuk hekimlerine eğitim ve destek sağlamak ayrıca çocuk sağlığı ile ilgili önemli konularda öncülük yapmak için kurulmuştur. Çalışmalarını 50 yıl kadar sürdürdükten sonra faaliyetleri sona eren Merkez, 1999 yılında Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın girişimi, Türkiye Hükümetinin desteği ve BM kuruluşlarının katkıları ile Bilkent Ünivesitesi’nin Ankara’daki yerleşkesinde yeniden kurulmuştur. 2004 yılının Aralık ayından itibaren  Dernek  statüsü altında çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

ICC, toplum ve aile kavramları içinde heryaştaki çocuğun fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişimini iyileştirmek için kurulmuş hükümet dışı bir kuruluştur. ICC’nin amacı sağlık alanında araştırmalar ve ulusal kapasite geliştirme çalışmalarında bir öncü olarak, katalizör bir rol oynamaktır. Aynı zamanda, tıbbi ve sosyal bilimleri bünyesinde bulunduran multi-disipliner bir eğitim merkezidir.

ICC, amacına ulaşırken stratejilerini sürekli yeniler. Merkez, insan hakları, kadın ve çocuk hakları ile üreme hakları konusunda uluslararası savunuculuk çalışmaları yapmakta, Hükümetler ve BM kuruluşları ile ortak çalışmalarda bulunmaktadır.

ICC’nin çocuk hakları izleme ve raporlama çalışmaları ile ilgili daha fazla bilgi için:
Adem Arkadaş-Thibert
Çocuk Hakları Politika ve Savunuculuk Sorumlusu